آموزش ورود به بورس

هر آنچه برای ورود به بورس در سریع ترین زمان نیاز است بدانید

در این مقاله قصد داریم به معرفی هرآنچه برای موفقیت در بورس ایران نیاز دارید بپردازیم.عبارات مورد نیاز را تعریف کرده و چگونگی دریافت کد بورسی و انتخاب یک کارگزار مناسب را شرح می دهیم. در پایان نیز به شما می گوییم چگونه به یادگیری پرداخته و پس از آن به پیشنهاد بهترین کلاس های آموزشی بورس تهران و کلاس های آموزش مجازی بورس می پردازیم.

معرفی اصطلاحات بورسی:

اصطلاحات بورس

بورس چیست؟

بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرند.

نماد بورسی چیست؟

نماد عبارت است از کد یا نام اختصاری شرکت‌ها که برای سهولت شناسایی و دسته‌بندی آن‌ها در بورس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال شرکت ملی مس ایران با نماد «فملی» در بازار بورس و تالارهای معاملاتی معرفی می‌شود.

انواع بازار های بورسی:

1_ بورس اوراق بهادار تهران: بازاری که در آن سهام شرکت ها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت خرید و فروش می شوند.
2_ فرابورس: دارای قوانینی ساده برای شرکت هایی است که نتوانسته اند به بازار بورس اصلی راه پیدا کنند و سهام آن شرکت ها در این بازار خرید و فروش می شود.
3_ بورس کالا: بازاری که در آن کالا های معین خرید و فروش می شود. در این بازار معمولا مواد خام و مواد اولیه مانند: فلزات و گندم و.. مورد معامله قرار می گیرند.
4_ بورس انرژی: نوعی بورس کالا است که در آن امکان انجام معاملات حامل های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای مذکور وجود دارد.

شاخص کل چیست؟

میانگین وزن داری است، که بر اساس اندازه شرکت ها محاسبه می شود. تغییرات شاخص کل بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس است.

شاخص کل هم وزن چیست؟

وزن شرکت های بزرگ و کوچک را هم اندازه درنظر گرفته و کاری به کوچکی و بزرگی شرکت ندارد. پس شاخص کل هم وزن بیانگر وضعیت بازار به شکل برابر است.

ارزش بازار

ارزش ریالی کل بازار برروی تابلو بورس.

B: میلیارد و M:میلیون

صف خرید و صف فروش چیست؟

زمانی که تعداد زیادی از مردم در بالاترین قیمت روز سهم قصد خرید سهم را داشته باشند و فروشنده کمی وجود داشته باشد صف خرید شکل می گیرد. صف فروش بلعکس صف خرید است. فروشنده زیاد در پایین ترین قیمت و خریدار کم است.

ارزش ذاتی NAV

مفهوم ارزش ذاتی یا همان ارزش خالص دارایی در واقع ارزش روز همه دارایی‌ها شامل سهام، مطالبات سود سهام، ملک، اوراق با درآمد ثابت و… پس از کسر ارزش روز بدهی‌ها می‌باشد. اصطلاح NAV معمولا درباره ارزش خالص دارایی‌ شرکت‌های سرمایه‌‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های شاخصی، ETFها و سبدهای اختصاصی به‌کار می‌رود.

سود پیش بینی شده EPS

عبارتست از سود عایدی شرکت به ازای هر سهم که توسط شرکت پیش بینی می شود. برای به دست آوردن EPS باید سود خالص شرکت (پس از کسر مالیات) را بر تعداد سهام شرکت تقسیم نمود. عدد EPS را می توان در صورت سود و زیان شرکت‌ها با عنوان «سود هر سهم پس از کسر مالیات» پیدا کرد.

سود تقسیمی DPS

عبارتست از سود پس از کسر مالیات به ازاء هر سهم که توسط شرکت ها به سهامداران پرداخت می گردد.

نسبت پی بر ای (P/E)

این نسبت بیان کننده نسبت قیمت (Price) یک سهم به پیشبینی سود سهام (EPS) آن است. به لحاظ تئوریک، پی به ای یك سهم به ما می گوید كه سرمایه گذاران حاضرند به ازای دریافت هر ریال سود یك شركت، چند ریال برای خرید آن بپردازند. بطور مثال سود بانکی ۲۰%، به این معناست که دوره بازگشت سرمایه‌گذاری در بانک ۵ سال است. یعنی سرمایه‌گذار بعد از گذشت ۵ سال، با سودهای به‌دست آمده، سودی برابر با اصل سرمایه خود کسب کرده است.

افزایش سرمایه چیست؟

شرکت ها به منظور تأمین منابع موردنیاز برای اجرای طرح‌های توسعه ای و رشد سرمایه‌گذاری‌ها، تأمین سرمایه در گردش، اصلاح ساختار سرمایه و … اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند.

افزایش سرمایه به سه روش انجام می‌شود:

 • از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه در قالب سهام جایزه
 • از محل آورده نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم
 • از محل صرف سهام

مراحل ورود به بورس ایران:

برای ورود به بازار بورس نیاز به ثبت نام در سامانه سجام و یک کارگزاری دارید.

ثبت نام در سامانه سجام:

سجام مخفف عبارت «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است، پلتفرمی برای ثبت اطلاعات مشتریان به صورت یکپارچه در بازار سرمایه که برای ارائه بهتر و سریع تر خدمات توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه آغاز به کار کرد.

سامانه سجام

برای ثبت نام در سامانه سجام کافیست به نشانی profilesejam.csdiran.com رفته و پس از مطالعه مزایای ثبت نام در سجام بر روی متوجه شدم کلیک کنید. در ادامه کافیست بر روی دکمه ثبت نام در سجام کلیک کرده و در صفحه بعد شماره تماسی که به نام خودتان است را وارد کنید و منتظر بمانید تا کد تایید برای شما ارسال شود و پس از آن کد ملی خود را وارد کرده و در مرحله بعد کارمزد مشخص شده را پرداخت می کنید. پس از آن در ادامه مراحل را طی کرده و مشخصات و اطلاعات کامل خود را به درستی وارد می کنید.

توجه: در زمان درخواست مشخصات شغل شما در صورت نداشتن اطلاعات شغلی می توانید از اطلاعات آدرس خانه خود استفاده کنید.

پس از طی کردن تمامی مراحل طی 24 ساعت کدی برای شما ارسال می شود و پس از دریافت آن باید احراز هویت شوید.

احراز هویت سجام:

برای اینکار کافیست به آدرس  www.sejam.ir/fa/AU رفته و به کمک یکی از روش های حضوری و یا غیر حضوری احراز هویت خود را انجام دهید.

ثبت نام در کارگزاری:

لوگو کارگزاری مفید

کارگزاری­‌ها پل ارتباطی میان سرمایه­‌گذاران و شرکت بورس و اوراق بهادار هستند. هر شخص برای شروع سرمایه‌­گذاری در بورس نیاز دارد که ابتدا به سراغ یک کارگزاری رفته و از طریق آن اقدام به خرید و فروش سهام و سرمایه­‌گذاری در بورس کند.

از آنجایی که تمامی کارهای ما توسط سیستم کارگزاری انجام می شود مهم است در بهترین کارگزاری ثبت نام کنیم. پیشنهاد ما ثبت نام در کارگزاری مفید و یا کارگزاری آتی ساز بازار است.

لوگو کارگزاری آتی ساز

پس از ثبت نام تا یک هفته بعد امکان انجام معامله برای شما فراهم می شود و فقط کافیست به سامانه معاملاتی کارگزاری خود مراجعه کرده و شروع به خرید و فروش کنید.

شروع خرید و فروش سهام:

درصورتی که تازه به جمع بورس باز ها وارد شده اید پیشنهاد ما شروع با مبالغ پایین و همزمان شروع به یادگیری است. حداقل پول مورد نیاز برای شروع سرمایه گذاری پانصد هزارتومان است.

بیشتر سامانه های معاملاتی کارگزاری ها همانند هم هستند و شما با دیدن یک فیلم آموزشی به آسانی کار با این سامانه ها را فرا می گیرید. ما در اینجا به آموزش کارگزاری ها نپرداخته چرا که هدف ما راهنمایی شما برای چگونه شروع کردن است تا ضرر را تا جای ممکن کاهش دهید.

صفحه کارگزاری

نکاتی کلیدی که برای شروع خرید و فروش سهام نیاز است بدانید:

 • حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید یک سهم پانصد هزارتومان است.
 • برای هر خرید و فروشی که انجام می دهید کارگزار کارمزد دریافت می کند. پس پیش از خرید و فروش از قصد خود و زمان مناسب اطمینان حاصل کنید تا ضرری از این بابت متحمل نشوید.
 • ریسک بازار زیاد است پس مهم است تمام پول خود را در یک سهم نگذارید سعی کنید پول خود را به پنج قسمت تقسیم کرده و پنج سهم از پنج گروه متفاوت خریداری کنید. نام سهم ها و گروه های متفاوت آنها را در این صفحه می توانید ببینید.
 • سعی کنید با دانش خرید و فروش انجام دهید و از خرید و فروش هیجانی خودداری کنید.
 • خرید عرضه اولیه به تمام تازه واردان پیشنهاد شده و 99٪ موارد سود خوبی به خریدار می دهد.

شروع فراگیری آموزشهای بورس:

برای فراگیری و موفقیت کامل در بورس ایران نیاز است تمامی مواردی که در ادامه گفته می شود را فراگرفته و با کلاس و یا خرید آموزش علم خود را افرایش دهید.

برای این که بتوان گفت شما بورس را یادگرفته اید و دیگر جزو افرادی هستید که معاملاتشان از کمترین میزان ریسک برخوردار است باید آموزش های زیر را فرا گرفته و مدتی در بازار به کسب تجربه بپردازید:

 • تابلوخوانی و فیلترنویسی
 • تحلیل بنیادی
 • تحلیل تکنیکال

تابلوخوانی و فیلترنویسی:

تابلوخوانی همان بررسی هر نماد است، میزان خرید و فروش، نوسان‌های قیمت، میزان عرضه و تقاضای سهامداران حقیقی و حقوقی و موارد مشابه آن که منجر به شناخت وضعیت کوتاه‌مدت و میان‌مدت سهم می‌شود. اولین چیزی که برای تابلوخوانی باید با آن آشنا باشید، اطلاعات معامله سهم است که در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (TSETMC) می‌توانید به آن دسترسی داشته باشیم. اگر به دنبال سهم خاصی باشیم، با جست‌وجوی آن در این سایت، می‌توانیم به سابقه معاملاتش دسترسی پیدا کنید.

تابلوخوانی به شما کمک می کند متوجه رانت و خبر هایی که بر روی سهم ها اتفاق می افتد بشوید. به صورت دستی در صورتی که سهم خاصی را در نظر داشته باشید امکان بررسی آن وجود دارد ولی اگر سهم خاصی را در نظر ندارید امکان بررسی تمام سهم ها برای شما کار غیر ممکنی است که در این صورت نیاز است علم فیلترنویسی را فرابگیرید.

فیلترنویسی به شما کمک می کند با نوشتن چند خط کد در سایت TSETMC نماد هایی که در آنها خبری است را پیدا کنید. مثلا نماد هایی را پیدا کنید که در آنها خریدار ها تعداد سهم زیادی خریده اند و فروشندگان هر کدام تعداد کمی سهم فروخته اند، که نشان می دهد خریدار قوی بوده و خبری در سهم است.

فیلترنویسی در بورس

تحلیل بنیادی:

همان‌طور که از اسمش هم مشخص است، در این روش سرمایه‌گذار عوامل اصلی اثرگذار بر قیمت سهام شرکت را موردبررسی قرار داده و بر اساس آن، تصمیم‌گیری می‌کند که آیا سهام شرکت مذکور برای سرمایه‌گذاری مناسب است یا خیر؟ عوامل محیطی، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل درونی شرکت در تحلیل بنیادی مهم ترین عوامل هستند. سرمایه‌گذار پس از بررسی و تحلیل عوامل سه‌گانه اثرگذار بر قیمت سهام یک شرکت، ارزش واقعی یا اصطلاح ارزش ذاتی سهام آن شرکت را تعیین می‌کند. سپس با مقایسه ارزش ذاتی سهام آن شرکت با قیمت فعلی آن در بورس، در خصوص خرید، فروش یا نگهداری آن سهم تصمیم‌گیری می‌کند.

برای دسترسی به صورت های مالی و تمامی اطلاعاتی که برای بررسی یک شرکت نیاز دارید باید به سایت codal.ir مراجعه کرده و به دنبال نماد سهم مورد نظر خود بگردید. پس از آن به تمامی اطلاعات آن شرکت دسترسی دارید. این روش معمولا برای خرید سهم های ارزنده برای بلند مدت مناسب است.

تحلیل تکنیکال:

تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودار و اطلاعات مرتبط مانند قیمت و حجم، و همچنین تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف به ارزیابی وضعیت کلی بازار و سهام مختلف می‌پردازد. این روش مرسوم ترین و سریع ترین روش برای یادگیری است و تمام تازه واردان ابتدا شروع به یادگیری این روش می کنند. در این روش شما متوجه می شوید چه زمانی سهم مورد نظر خود را بخرید در قیمت پایین و به شما می گوید چه زمانی آن را بفروشید.

برای بکاربردن تحلیل تکنیکال و تمرین آن پیشنهاد ما استفاده از سایت ره آورد 365 است.

تحلیل تکنیکال

جمع بندی:

با توجه به مواردی که در بالا بیان کردیم پیشنهاد می کنیم تا سه ماه با مبلغ کمی مانند یک میلیون تومان شروع و با بازار آشنا شوید. همزمان می توانید به فراگیری آموزش های بورس نیز بپردازید. بهتر است ابتدا به تحلیل تکنیکال پس از آن تابلوخوانی و فیلتر نویسی و در پایان تحلیل بنیادی را فراگیری کنید. توجه کنید که بازار ممکن است شمارا به اشتباه بیندازد پس هیچگاه تمام سرمایه خود را وارد بورس نکرده و آن بخش وارد شده را نیز میان چند نماد پخش کنید. باشد که موفق و پرسود باشید.

آموزش های پیشنهادی:

 

آموزش صفر تا صد سرمایه گذاری در بورس

کتاب آموزش صفر تا صد سرمایه گذاری در بورس:

 • 170 صفحه
 • اثر علیرضا کشاورز باحقیقت
 • انتشارات نبض دانش
مشاهده قیمت و خرید

 

 

 

 

نرم افزار آموزش راز های حرفه ای سرمایه گذاری در بورس

نرم افزار آموزش راز های حرفه ای سرمایه گذاری در بورس و معامله گری سهام:

 • نشر پدیا سافت

 • به همراه نرم افزار آموزش راز های معامله گری در فارکس نشر پدیا سافت

 • 2 حلقه DVD
 • 990 دقیقه
مشاهده قیمت و خرید

 

 

نرم افزار آموزش تحلیل تکنیکال بورس نشر حسابدار

نرم افزار آموزش تحلیل تکنیکال بورس:

 • نشر حسابدار
 • 1 حلقه DVD
 • 680 دقیقه
مشاهده قیمت و خرید

 

 

 

دوره های پیشنهادی:

 

 

توجه: ممکن است کالای معرفی شده در این مقاله در سایت فروشنده موجود نباشد، در این صورت می‌توانید از محصولات مشابه بازدید نمایید.

 

این مقاله برای شما چقدر مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره‌ها کلیک کنید

میانگین امتیازات: 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

تا به حال امتیازی داده نشده است. اولین نفر باشید

درباره‌ی رامتین رضایی

دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک و علاقه مند به تکنولوژی های روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *